Název:
Popis: Genius loci, dnes velmi používaný termín a někdy až znevažující, jelikož si toto označení mnohá místa ani nezaslouží. Ale ONA... Je světový unikát. Je krásná, neuvěřitelná, omračující, nepopsatelná, omamná, vzrušující, přitahující, uchvacující, podmanivá, neustále se měnící, zkrátka neodolatelná.
Stále krásná, v každém ročním období, za každého počasí, v každou denní dobu (třeba i v poledne, což fotografové nemají většinou rádi, ale jí to přesto sluší).
Na jihovýchodním pobřeží Islandu se neustále odehrává to neuvěřitelné představení, které má na starosti největší islandský ledovec a chladný Atlantský oceán. Mnohatunové bloky ledu se tlačí do laguny, odkud jsou odlivem "vytahovány" do Atlantiku a za přílivu natlačeny zpět do laguny nebo vrženy na černé sopečné pláže. Ačkoliv je tento koloběh stále stejný, scenérie se neustále mění přímo před očima.
Ona je ledovcové jezero vzniklé v důsledku ústupu ledovce Breithamerkurjökull v jihovýchodní části Islandu. Breithamerkurjökull je okrajovým polem největšího evropského ledovce Vatnajökull. V nedávné geologické minulosti tekl ledovec přímo do moře. V roce 1900 byl podle záznamů vzdálen od moře asi 1km. V důsledku oteplování klimatu se plocha jezera od roku 1970 zvětšila čtyřikrát. V roce 1975 zabíralo jezero plochu 8km čtverečních, dnes je to již 18km čtverečních. Okraj leží jen asi půl kilometru od břehu Atlantického oceánu, se kterým je propojeno ledovcovou říčkou. Ledové splazy pomalu postupují k moři z obrovského ledového dómu, který stoupá nad jezero až do výšky kolem 900 metrů nad mořem.
ONA má ideální polohu u hlavní islandské okružní silnice. Z hlavního města Reykjavíku je to sem asi 350km. Vězte, že známé scény z bondovek „A View to a Kill“ a „Die Another Day“ byly natočeny právě zde. ONA díky slané vodě proudící z moře, nezamrzá. Stalo se to pouze jednou, a to při natáčení zmíněné bondovky.
Ledovce se v zimním období zvětšují. Sníh se postupně přemění na led. Ten však zpočátku obsahuje hodně vzduchu a díky tomu má bílou barvu. Postupně se dostává do spodních vrstev. V důsledku tlaku a částečně i pohybu dochází k vytěsnění vzduchu. Led pak získá atraktivní modrou barvu, která je důsledkem absorpce světla na pravidelných krystalech vody.
Pro fotografování tzv. tisíciletého modrého ledu je vhodné počasí, kdy je částečně zataženo a bezvětří. Pak můžete pozorovat krásné odrazy ledových ker v klidné vodní hladině.
V ledu laguny je zapsáno i kus nedávné geologické minulosti. Mezi kusy ledu tak najednou najdete blok zasypaný sopečným popelem, který svědčí o nedávném výbuchu některé z okolních sopek.
Ledové kry ukazují nad hladinou pouze 10-20% z celého kusu odlomeného ledovce, jeho větší část je schována pod vodou. Kry pak za odlivu putují ledovcovou říčkou z jezera pryč směrem do moře. Ne všem se však podaří uniknout na volné moře, prudký příliv je často vyhodí na černé pláže tvořené sopečným popelem. Na tmavém pozadí pak vypadají jako kusy skla v celé své velikosti.
Měl jsem to štěstí ji navštívit dvakrát a pokaždé jsem tušil, že tu nejsem naposledy, je to jedno z nejhezčích míst na Zemi s nesmazatelnými stopami v mém srdci a v mé duši. Taková je zkrátka ONA (slovy nepopsatelná, fotoaparátem nevystižitelná) - ledová královna JÖKULSARLÓN.
A pokud by tu někomu chyběl citát, tak mě napadá opět můj oblíbenec Antoine de Saint-Exupéry a jeho Citadela: Přijde chvíle, kdy už pouhé její jméno bude jako modlitba, neboť k němu nebudeš mít co dodat. Bude ti stačit, že Ona je.
Zobrazeno: 10529 ×